Storstugan Hellasgården
Stor servering i anslutning till Hellasgårdens friluftsgård.
Adress:
Ältavägen 101,
13133
Nacka
Tel:
08-7160702
Andra caféer i närheten:
- Sjökrogen
- Sushibar & Café
- Café Gourmand
- Coffeehouse by George
- Barista Fair Trade Coffee
- Lilla Bagis
- Coffeehouse by George
- Finntorps Konditori & Bakery
- Sickla Beach Café
- Bergholmstorpet



Betyg: 2
Mysig lokal men kvalitén på maten var som en sämre vägkrog. Tog en pastarätt – biff med grönpepparsås – som bestod av överkokt pasta, burksås samt senigt kött.
0 0 2012-02-10 kl. 15:45Betyg: 4
Lokalen andas gammaldags frisksportarrörelse/nationalromantik med furu, rustikt och brasa - och det gillar jag! God mat, bra fika, rimliga priser och ett extra plus för den trevliga personalen! Hade fått toppbetyg om det inte vore för att en del varmrätter är onödigt salta.
0 0 2011-03-06 kl. 14:44Betyg: 3
Interiören är i mitt tycke riktigt hemsk. Furu och mörkt. Väldigt billigt fika. Kaffe med påtår och stor bulle för 33 kronor. Hade flera lunchrätter som såg goda ut men som jag inte provat. Lokalen är stor och det finns också ganska många platser utomhus. Trevligt som stopp på en långpromenad i Nackareservatet.
0 1 2010-10-18 kl. 19:05