Broktorpsgården

3.9 i "vägt snittbetyg" (3 röster)

Broktorpsgården på Kyrkogatan är ett välbevarat korsvirkeshus från 1600-talet. Broktorpsgården är ett litet och charmigt café som inte är likt något annat i Halmstad. De erbjuder sallad, bakad potatis, paj, mackor, baguetter, kakor, varma drycker, läsk/juice och även alkoholhaltiga drycker för den som vill ha något starkare!

Adress: Kyrkogatan 12, 30242 Halmstad
Tel: 035-121038
Recensera Broktorpsgården...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av Broktorpsgården:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 5Trevligt, mysigt och robust om än lite mörkt inomhus men det är en del av den historiska charmen. Mycket goda bakverk och baguetter. Inomhus finns en avskild plats med lekrum för barn, vilket är guld värt och ökar betyget. Fin utemiljö i en avskiljd oas mitt i centrum.

    1 0 2011-08-28 kl. 14:30
  • Betyg: 4Riktigt mysig miljö både inne och ute, och maten är OK. I bland har de ett fantastiskt hembakt bröd med stora hålor i som bara det är värt ett besök.

    2 0 2010-09-05 kl. 20:21
  • Betyg: 5Bästa salladen i Halmstad!

    Något dyrare, mycket godare och charmigare än andra cafén. Detta är helt klart mitt favoritställe! Deras kycklingsallad med mango/curry sås och fetaost är såååå god, liksom även deras räksallad!

    Rejäla portioner så man blir rejält mätt också, och jag är en en kille i 20års åldern som äter som en varg! =)

    Ligger mitt i centrum men lite avsides och in på en liten mysig gård från 1600-talet. Ligger längs Kyrkogatan, som ligger vid Kyrkan/Stora torg.

    Rekommenderas!!

    1 0 2009-12-09 kl. 21:31