Hultings Konditori och Bageri
Ett litet familjärt matbröds- och sockerbageri med bara 4 sittplatser inomhus som utökas sommartid med fler sittplatser utomhus. Till största delen en liten butik där man köper något med sig hem. Färska och hemgjorda smörgåsar finns att ta med. Här bakas även lite finska specialiteter.
Adress:
Drottningholmsvägen 15, Fridhemsplan,
11242
Stockholm
Tel:
08-6537393
Andra caféer i närheten:
- Gelateria Italiana
- Amys café
- Bingohallen
- Café Mersmak
- Espressobaren Sorelle
- Våffelhuset
- Café Fix
- Bagel Deli
- Poli Caffè
- Café Julia



Betyg: 4
Hembakt, gissa, hur många semlor de bakade förra året ... . MÅNGA. Goda, precis som allt annat från matbröd till fina tårtor. Populärt att sitta ner för kaffe med dopp, smörgås, tidningsläsning.
0 0 2012-02-02 kl. 10:28Och -- billigast i stan? Tror vi bestämt att Kyllikki och Erik är.
Fråga taxikillarna!
Betyg: 5
Smakade ju faktiskt som förr i tiden.
0 0 2012-01-31 kl. 13:26Inte många sittplatser men det gjorde inget.
Vi skulle ändå hem till min sonson och dricka kaffe och lära oss Internet..
Betyg: 5
Min dotters pojkvän Alex köpte med sig en kardemummakrans med tosca och mandelmassa hem till oss, bland det smaskigaste kaffebröd jag provat på, MUMS!
1 0 2011-11-14 kl. 15:22Betyg: 2
Ett minus för alltför mycket smör i kaffebrödet tyvärr. Bullarna kan vara alltför feta så påsen blir genomdränkt på vägen hem.
0 0 2011-06-24 kl. 23:49Ett minus till för att jag inte fått dagsfärsk räkmacka och då vid den varma årstiden.
Ett plus att påtår ingår och bra service, men säger man till om detta på platsen åker mungiporna ner.
Betyg: 4
Uitstekend familje konditori och bageri. Franska chokladtårtan är exceptionell, också små kakorna.
0 0 2011-04-14 kl. 12:29Betyg: 5
Jag är verkligen kräsen på kaffebröd och det skall mycket till om jag sätter en femma, men i detta fallet borde det vara tiodubbelt med stjärnor, för så gott kaffebröd har jag inte köpt på minst 10-12 års tid någonstans i Stockholm. Inte sedan de mindre privata konditorierna ägdes av äkta konditorer med en kunskap utöver det vanliga. Detta kanske är det sista. Rikligt med kanel, fyllningar och kardemumma bakat på klassiska äkta råvaror. 2-3 sorters semlor semmeltårtor i semletider. Äkta saffran i lussekatterna. Runda vetebrödskringlor fyllda med tosca eller mandelmassa. Oj va gott.
3 0 2010-02-02 kl. 00:48