Holmgrens konditori
Välkänt konditori med eget bageri, och brett utbud av olika kakor, bakelser, tårtor och mackor. Ca 70 sittplatser. uppdatera info om caféet
Adress:
Kaggensgatan 5,
39232
Kalmar
Tel:
0480-10059
Andra caféer i närheten:
- Café Nilsson
- Ben & Jerrys
- Conditori König
- Kullzénska Caféet
- Spressobar
- Hamnkaféet
- Skafferiet
- Västerport Cafe
- Café Dream
- Fiesta Konditori



Betyg: 4
Favoritfikastället i Kalmar, latten är väldigt god, chokladdoppade mandelkakor smaskens och personalen väldigt trivsam. Att sitta o titta ut gnm stora fönster i marknivå är ett stort plus, besökarna av väldigt olika slag
0 0 2009-10-12 kl. 16:01Betyg: 3
Gammalt anrikt café som har hög klass. Kanske har inredning och stil gjorts för ´vacker´ och för anpassad till en ´modern´ norm. Eller är det bara undertecknad som saknar den gamla stilen och det bord med prisvärda godsaker som fanns i mitten förr.
0 0 2008-12-31 kl. 10:56Betyg: 4
Mysigt ställe centralt i Kalmar. Trevligt läge, goda kakor och sköna soffor. Ofta lite trångt och ibland lite stökigt men om man kommer innan skolungdommarna så kan man avnjuta en trevlig fika.
0 1 2008-10-30 kl. 10:57Betyg: 3
Mysig inredning, sköna stolar, stora fönster så att man iaktta folk om man är nyfiken! Kakor och bullar finns i överflöd, men det som saknas är lite godare mackor till bättre pris. Kaffet skulle kanske kunnat smaka lite bättre också, men gratis påtår är ett plus! Förvisso en smaksak! Personalen är alltid trevlig!!
0 0 2008-10-28 kl. 10:35Betyg: 5
Mysigt, gammaldags kondis med modernt kaffe. Här fikade jag när jag gick på gymnasiet. Då invaderades stället av ungdomar på luncher och tidiga eftermiddagar. Numera är det högst blandad publik, allt från mammor med barnvagnar till äldre damer och herrar. Det finns några dagstidningar till utlåning. Goda mackor och bullar. min favoritkaka är bernersnitt, chokladdoppad nötkaka med sylt. Prova den eller någon annan favorit. Konsten på väggarna och den trevliga personalen ger en extra poäng.
0 0 2008-10-23 kl. 21:01