Cafe Lundbergs Konditori

3.3 i snittbetyg (9 röster)

Klassiskt 50tals-konditori i Gröndal. uppdatera info om caféet

Adress: Sjöbjörnsvägen 2, 11767 Stockholm
Tel: 08-6452034
Recensera Cafe Lundbergs Konditori...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av Cafe Lundbergs Konditori:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 3Gammaltrendig inredning från 50-talet då konditoriet öppnade. Lite torrt utbud av bröd och bakelser. Ovärderligt som kvarterscafé.

    0 0 2010-09-01 kl. 20:13
  • Betyg: 5Favoriten i Gröndal. Klassiskt konditoristuk - här har tiden stått stilla. Helt underbart. Svart kaffe med princessbakelse...

    0 0 2010-05-06 kl. 09:15
  • Betyg: 4En oas i Söderort. Lite trångt ibland - men det får man ta. Ett extra plus för att de har vanligt svart bryggkaffe.

    0 0 2010-05-06 kl. 09:06
  • Betyg: 4Mysigt med gubbmaffian som pratar om världens tillstånd (men mest om bostadsrätter nu för tiden). Plus för soyamjölk utan socker till min laktofria latte. Själv gillar jag inte brödet och fikat för att det är mycket vete och socker (allergisk) men som sagt i tidigare recensioner: man kanske får acceptera och gå på det traditionella här: en kaffe helt enkelt. FIIN naivistisk oljemålning i fikarummet. Fantasiskt läge på uteserveringen när tussilagon kommer.

    0 0 2010-02-05 kl. 19:58
  • Betyg: 4Gammalt klassiskt arbetarfik med genuin miljö. Även en stor del av besökarna känns som genuina gröndalare = gamla gubbar. Men latte maffian börjar ta över även här..
    Behöver längre öppettider!!!

    0 0 2010-01-27 kl. 09:52
  • Betyg: 4jättebra - skulle vara längre öppettider på lördagar. isf 5 p.

    0 0 2009-10-25 kl. 08:25
  • Betyg: 2Det finns alltid för och nackdelar med ett ´klassiskt´ kafe av typen Lundbergs. Fördelarna som man gärna fastnar för är det okonstlade, och att man tex. inte har renoverat sönder inredningen. I fallet Lundbergs tex. har man nog här och där lappat ihop och lagt till, men det märks inte, det är precis ´lagom´. Fiket ligger precis rätt i Gröndal, men egentligen är de låga ambitionerna ett problem. Alla typer av kaffe smakar uselt, inte bara den ljumna latten. Köp en smörgås och du får en slapp brödskiva med torr gurka på. Semlan smakar som på Coop. Men allt förlåts av det perfekta läget.

    1 0 2009-05-12 kl. 03:41
  • Betyg: 3Charmigt ställe som har funnits i mysiga Gröndal sedan 50-talet!
    Här finns det goda bakverk, gott matbröd och trevlig personal!

    1 0 2008-11-01 kl. 11:26
  • Betyg: 2Älskar stället i sig, mest för sin retrostil och att det har funnits här typ forever. Baristakunskaperna är pinsamt minimala. Fick lämna tillbaka en latte en gång och kommer inte köpa en igen. Gå på det klassiska istället, köp deras bröd och vetelängder och typ en Sarah Bernard eller nåt. De har grymma semlor när det är tid för det! (something redeeming, för att väga upp mot dåliga kaffedrinkar).

    0 1 2008-10-28 kl. 23:02