Nybrokonditoriet

3.9 i snittbetyg (6 röster)

Välbevarat 50-talscafé för lokala stamkunder. Bra priser och gediget bakverksutbud. Inget vegetariskt på smörgåsmenyn. Svåråtkomliga öppettider (vardagar 7-16) gör stället till en oupptäckt pärla för de flesta Umeåbor.

Adress: Tegsborg, 90420 Umeå
Tel: 090-770030
Recensera Nybrokonditoriet...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av Nybrokonditoriet:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 5Mycket gott kaffe och ett för att det är krav och rättvismärkt.
    Sen ska dom ha en stor eloge för att dom tagit bort glaskannorna som stod på varmhållning och ersatt det med nya snygga termosar så man slipper gammalt bränt kaffe.
    Verkar vara en trend i Umeå med Classic kaffe nu för fler och fler av dom bättre caféerna börjar använda det och i mitt tycke kanske det bästa kaffet så jag är nöjd. För inte så länge sedan så var det ju Löfbergs på alla hak i Umeå så fram med mångfald.

    0 0 2011-12-20 kl. 22:26
  • Betyg: 5Tveklöst Umeås trevligaste konditori - läs gärna Olof Antonssons utmärkta recension nedan, som jag tycker sammanfattar stället bra. Absolut behöver de nya koppar - notera de snygga serveringskannorna som står uppställda i glashyllorna och tänk sedan hur snyggt porslinet skulle kunna vara!

    0 0 2011-09-15 kl. 18:19
  • Betyg: 4En underbar plats om man vill resa tillbaka till 50 60år i tiden. Mycket bra utbud och kvalité. Tyvärr så har dom begränsade öppentider som drar ned betyget.

    0 0 2011-05-17 kl. 14:24
  • Betyg: 5Ett av sveriges trevligaste konditorier! Mycket gott bröd, goda småkakor, ja allt. Sen måste nämnas de sk snibbarna, ett hopvikt bröd med godsaker i! Inredningen är stilrent tidigt 50-tal. En sak vore dock bra att göra, bort med muggarna till kaffet, känns 80-tal. Satsa på kaffekoppar istället. Trevlig personal är det också.

    0 0 2010-11-11 kl. 23:30
  • Betyg: 4Ovanligt välbevarad konditorimiljö, exteriören inkluderad, på gränsen till enastående. Det känns dock som att varsam upprustning är välbehövlig för att inte ´renovering´ alternativt nedläggning kommer att bli aktuellt inom en alltför snar framtid. Vad man bör göra här är att utnyttja den potential som finns i lokalen; renodla sjuttiotalsinredningen i det yttre rummet, och femtiotalsinredningen i det inre, för att inte ge ett splittrat intryck. Trivsamt utbud. Porslinet bör bytas ut mot mer tidsenligt sådant. Vid besök utmärkt attityd hos personalen. Kondisbokenomnämnt.

    0 0 2009-07-27 kl. 23:15
  • Betyg: 4Charmigt 50-talscafé vars främsta styrka är atmosfär snarare än utbud.

    0 1 2009-02-24 kl. 13:33

Andra caféer i närheten:

De som gillar Nybrokonditoriet gillar även:

   Schmäck
Umeå
   Ullas kondis
Umeå
   Pallas Konditori
Sundsvall
   Konditori Valand
Stockholm

Visa alla caféer nära...