Furillen Fabriken

3.9 i snittbetyg (8 röster)

Ett före detta kalkbrott på Gotland. Här ligger nu det moderna och stilrena hotellet Fabriken, som även inhyser restaurang och cafe. Byggnaderna och omgivningarna är speciella, och bör ses med egna ögon!

Adress: Rute Furilden, 62458 Lärbro
Tel: 0498-223040
Recensera Furillen Fabriken...
klicka på en stjärna!
Working...

Recensioner av Furillen Fabriken:

Sortera efter: Relevans Datum Betyg

  • Betyg: 2När Fabriken på Furillen öppnade för ganska många år sedan så var det ett spännande ställe att besöka och hög standard. Sedan dess har det gått brant nedför. Som fikagäst känner man sig inte längre välkommen och hänvisas till spridda bord på en sandig parkering utanför. Service existerar inte och de fantastiska bergen av krossad kalksten som borde ha K-märkts håller Fabrikens ägare på att chakta bort och sälja som vägutfyllnad. De tycks helt sakna känsla för vad som gör Furillenmiljön unik och värd att bevara. Marken privatiseras och naturen spärras av.

    0 0 2011-12-23 kl. 23:13
  • Betyg: 4Visst är det ett häftigt och helt unikt ställe med en alldeles speciell stämning. Bodde en natt i ett av havsrummen. Härligt att vakna upp med havet bakom fötterna i sängen i det minimalistiska och stilrena men ändå mysiga rummet. Badrummet var dock något skrämmande, lite slakthuskänsla med kaklet och det rostfria stålet. Många recensioner på nätet jag läst klagar på att servicen är dålig och personalen disträ. Jag håller med.

    0 0 2011-09-08 kl. 20:53
  • Betyg: 5Professionellt och lyxigt (men kanske något ansträngd stämning). Läget på Furillen är oslagbart så se till att ha tid för en promenad också!

    0 0 2011-08-13 kl. 23:58
  • Betyg: 5Underbart ställe, allt är bra och underbara vyer

    0 0 2011-03-13 kl. 23:17
  • Betyg: 4Trevligt annorlunda miljö, där man kan fika eller äta.
    Kul att man behållit traversbalkarna i taket o.s.v.
    Fina omgivningar att strosa runt i.
    Restaurang och cafe´ Furillen en fin sommardag.

    0 0 2010-03-20 kl. 00:22
  • Betyg: 4Fantastiskt fik i fantastisk och overklig miljö!

    0 0 2009-10-14 kl. 21:23
  • Betyg: 5Ett bra café som ligger i fantastiska omgivningar, så det är perfekt att kombinera fikastunden med en promenad runt området.Detaljbild från Furillen. Storslagna miljöer. Hotell och restaurang  på lite avstånd. Cyklar till gästerna. Fantastiska bakverk och andra godsaker. Ted  Claes (Martinsson) och Julia ( Lindkvist) delar bullarna rättvist.

    1 2 2009-08-03 kl. 10:45
  • Betyg: 4Lite förvirrad service när man bara kommer hit för att fika, men det gör inget. Miljön är ju underbar.

    0 0 2008-10-22 kl. 22:39